вторник, 12 юли 2011 г.

Какво представляват соларните панели?

Соларните панели са специални устройства, които събират слънчевата светлина и я превръщат в енергия, която може да се използва за битови и производствени нужди. Те са направени от множество соларни клетки, известни още и като фотоволтаични клетки. Разположени са като мрежа по повърхността на панела. През деня той е изложен на слънце. Клетките събират слънчевата светлина и я преработват в енергия. Тя се съхранява в специални акумулатори, прикрепени към панела.

            Той обикновено се изработва от кристален силиций, който се използва в микропроцесорната индустрия, и галиев арсенид. Модерните слънчеви клетки се правят от аморфен силиций. Благодарение на тази технология те са по-трайни, по-тънки и по-ефективни.

            Новите слънчеви панели могат да бъдат направени и от пластмаса. Само си представете – рамката около екрана на лаптопа ви да може да превръща слънчевата светлина в енергия. Страхотно, нали? Учените се опитват да създадат пластмасови соларни панели, които да работят извън видимия спектър на светлината. Това би повишило ефективността им с 30%.

            Хората често се чудят колко енергия произвеждат панелите и колко броя са необходими за битовите нужди на едно домакинство. Една соларна клетка с диаметър около 1,5 м, изложена на пряка слънчева светлина, създава ток 2 ампера на 2 волта.

            Срокът на експлоатация на панелите е между 20 и 25 години. С течение на времето те прегряват и ефективността им намалява. Затова, ако искате да черпите енергия само от тях, добре е да се спрете на по-скъп модел със защита от прегряване и замръзване и съответно по-дълъг живот. Всъщност това има точно толкова голямо значение, колкото и размерът на панелите.

 

Продължение

Няма коментари:

Публикуване на коментар